czwartek, 6 listopada 2014

Medyczna marihuana, działa?


Polski Trybunał Konstytucyjny przyznał, że warto pomyśleć o zmianie ustawy dotyczącej użytku marihuany  do celów leczniczych. 
Czyżby pierwszy, nieśmiały krok w stronę normalności? Może za sto lat, ale zawsze jakaś nadzieja.

Brak jest uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy jest to uzasadnione względami medycznymi np. leczenia w stanach terminalnych - ocenił we wtorek TK i zapowiedział w tej sprawie tzw. wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy.

Warto uświadomić sobie, że konopie to nie tylko "ale faza ja piedr*le".  To między innymi jeden z najstarszych naturalnych leków, z potwierdzoną skutecznością.
Problem antydepresantów istnieje i jest poważny. Tzw. hormony szczęścia uzależniają psychicznie i fizycznie. Stosowane z czasami błahych powodów mogą zmienić pacjenta w narkomana myślącego tylko o tym, aby zdobyć następną tabletkę i oddalić nieprzyjemne uczucia. Gdybyście widzieli awanturujące się starsze Panie, które mają syndrom odstawienia przeciwlękowego Xanaxu... Jakaś masakra.  Dzieje się tak, dlatego, że nastrój człowieka używającego na przykład środka typu benzodiazepina dramatycznie się pogarsza powodując uczucie porównywalne z głodem narkotykowym.
Dlaczego władze udają, że ten problem nie istnieje? 

Poniżej troszkę faktów konopnych, które po prostu cytuję. Po prawej stronie skrócona infografika z serwisu joemonster.org :).

"92 procent pacjentów uważa, że leczenie marihuaną działa.

Washington Post dowiedział się o tych statystykach z badań przeprowadzonych przez Behavioral Risk Factor California. Spośród ponad 7500 losowo badanych pacjentów, 350 używało marihuany na takie dolegliwości jak przewlekły ból, raka, migreny i zapalenia stawów. Z 350 pacjentów, 320 powiedziało, że medyczna marihuana skutecznie łagodzi objawy.

Interesujące były też statystyki demograficzne. Młodzi dorośli są najczęstszymi użytkownikami medycznej marihuany (prawie 10% badanych), ale ludzie w wieku 25-34 lat i 45-54 lat, również często po nią sięgają. Jeśli chodzi o rasę i pochodzenie etniczne, badania wykazały tylko 3 procent całkowitej wariancji. Mężczyźni, kobiety, czarni, biali, młodzi, starzy, po studiach jak i licealiści – badania wykazały bardzo małą różnicę zdań między tymi poszczególnymi grupami.
Ludzie z nastawieniem anty-marihuana którzy wątpią w skuteczność marihuany jako leku, dziś powinni rozważyć to, że marihuana nie jest furtką do narkotyków, ale furtką do skutecznego leczenia dla wszystkich. Podczas gdy te opinie, w dużej mierze pozostają nieuzasadnione, lekarze i ich pacjenci wydają się bardziej zgadzać, że medyczna marihuana na prawdę działa.

W państwach które zalegalizowany medyczną marihuanę, liczba zgonów z przedawkowania opioidowych leków spadła średnio o 25%, zgodnie z badaniami opublikowanymi w JAMA International Medicine. To jest o 1729 zgonów mniej niż przed legalizacją leczniczej marihuany w 2010 roku."

http://faktykonopne.pl/niesamowite-statystyki-medycznej-marihuany/

"Przeciwnicy dopuszczenia marihuany do celów leczniczych straszą, że jest to "furtka dla legalizacji". Nic bardziej błędnego - wprowadzenie programu medycznej marihuany może wręcz utrudnić walkę o pełną legalizację. Popieranie tego postulatu przez środowiska prolegalizacyjne wynika z akceptacji faktów i zwykłej empatii, nie własnych interesów. (...) Mit o tym, że wprowadzenie marihuany do celów medycznych przyspieszy legalizację, wywodzi się z USA, gdzie równolegle zaobserwować można było rozwój programów medycznych i wzrost poparcia dla pełnej legalizacji. Ciężko jednak bezsprzecznie stwierdzić, co było skutkiem, a co przyczyną.
Ocieplanie wizerunku marihuany zaczęło się na kilka lat przed wprowadzeniem pierwszych stanowych przepisów umożliwiających korzystanie z marihuany w celach leczniczych. Tendencja ta utrzymuje się do dziś bez wyraźnego wskazania na tę połowę stanów, w której pacjenci mogą się leczyć konopiami."
http://maciejkowalski.natemat.pl/118541,czy-medyczna-marihuana-opozni-legalizacje



 Jeden z najnowszych dokumentów na temat medycyny opartej na konopiach teraz dostępny z polskimi napisami.
Stworzony przez MontanaPBS, w USA w stanie Montana, gdzie cannabis jest legalna w celach leczniczych.
Film przekazuje wiele ważnych informacji i ciekawostek, opowiedzianych przez rzeczywistych pacjentów i ich lekarzy oraz badaczy i naukowców znających się na rzeczy. W filmie omówiony jest także wpływ prohibicji na rozwój medycyny i historia delegalizacji marihuany w USA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz